Cover not available
Hodnocení knihy Náhled e-knihy:

PDF

Epub
Pro půjčování e-knih musíte být přihlášeni.
Jak si půjčit e-knihu?

Mezi Vídní a Cařihradem. 1., Utváření balkánských národů /

Historický proces vzniku novodobých národů Balkánu, jejichž národní identita se formovala v rámci dvou významných mocností, které byly hegemony tohoto regionu - mnohonárodní habsburské monarchie a mocné osmanské říše.

Main Author: Rychlík, Jan, 1954-
Format: eBook
Language: Česky
Published: Praha : Vyšehrad, 2009
Edition: Vyd. 1.
Series: Historica (Vyšehrad)
Subjects:
Tags: Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
Summary: Historický proces vzniku novodobých národů Balkánu, jejichž národní identita se formovala v rámci dvou významných mocností, které byly hegemony tohoto regionu - mnohonárodní habsburské monarchie a mocné osmanské říše.
Kolektivní monografie. Výklad je časově vymezen - od bitvy u Moháče (r. 1526) po balkánské války, které byly bezprostřední předehrou 1. světové války. Těžiště práce je v 19. stol. - období národního obrození balkánských národů. Pro ucelenost výkladu se autoři vracejí i do období dřívějšího - k úpadku byzantského vlivu v této oblasti, k počátkům osmanské expanze na Balkáně a ke vzniku mocné středoevropské monarchie rakouských Habsburků. Zabývají se obecným vývojem celého regionu i dějinami jednotlivých národů. Konstatují, že nejsilnějším momentem ve vývoji těchto národů byla snaha o vymanění se z osmanské nadvlády. Národotvorným procesům dominovaly kulturní aspekty - společný jazyk, náboženství, vědomí společně prožitých dějin, případně existence vlastního státu v minulosti. Složitý vývoj národnostně pestrého a nábožensky diferencovaného regionu v minulosti výrazně ovlivnil moderní dějiny Balkánu. Závěr monografie tvoří stručný přehled dějin regionu od 1. světové války po rozpad Jugoslávie a současnost.
Item Description: Chronologický přehled
Physical Description: 399 s., [8] s. obr. příl. : il., mapy (některé barev.), portréty ; 22 cm
Bibliography: Obsahuje bibliografii a rejstříky
ISBN: 978-80-7021-957-7